Kontaktpersoner

Ordnar du ett evenemang som passar in som program under Svenska veckan och vill marknadsföra det på denna hemsida?

För mera information, kontakta Maria Larma på Folktinget eller direkt orternas kontaktpersoner, som du hittar här nedan.

Maria Larma
projektledare
maria.larma(at)folktinget.fi
+358 (0)40 777 1392

Orternas kontaktpersoner

Björneborg

Annika Tulonenannika.tulonen@bjss.fi

Borgå

Nadina Vihinennadina.vihinen@grand.fi

Esbo

Eva Monthéneva.monthen@espoo.fi

Grankulla

Cecilia McMullenCecilia.McMullen@kauniainen.fi

Helsingfors

Elin Sundellelin.sundell@luckan.fi

Karleby

Reidunn Manderbackakarleby.luckan@kulturosterbotten.fi

Kimitoön

Karin Nyholmkimitoon@luckan.fi

Kyrkslätt

Jenny Paajeskyrkslatt@luckan.fi

Lahtis

Peter Sundholmpeter.sundholm@luckan.fi

Lovisa

Agneta Longhurstagneta.longhurst@loviisa.fi

Raseborg

Pamela Anderssonpamela.andersson@luckan.fi

Sydösterbotten

Tammerfors

Tuija Lauréntammerfors@luckan.fi

Tavastehus

Birgitta Hendrell-Oinoneninfo@tavastsvenskarna.fi

Uleåborg

Henrik Skarevikuleaborg@luckan.fi

Vanda

Tuula Kinostuula.kinos@vantaa.fi

Vasa & Korsholm

Åbo

Riku Tuominenabo@luckan.fi

Övriga orter

Maria Larmamaria.larma@folktinget.fi